Çarşamba, Aralık 26, 2007

İMAM VE TANRI

Bir köyün camisinde, imam cemaate vaaz vermektedir
Ansızın içeri dalan bir köylü, köyü sel basmakta olduğunu haber verir. Bütün cemaat hemen kendilerini dışarı atıp kaçar.
Sadece imam, bütün ısrarlara rağmen köyü terketmeyi reddeder ve Tanrı'nın kendisinikoruyacağını söyleyerek camide kalır.
Kısa bir süre sonra sular camiye ulaşır, imam çaresiz minareye çıkar. Sular minarenin ilk katına yükselirken bir tekne imamı kurtarmaya gelir. Ancak dini bütün imam, Tanrı'nın kendisini koruyacağını söyleyerek tekneye binmez.
Sular yükselir. İmam ikinci kata çıkmak zorunda kalır.Bir tekne daha gelir, ancak imam yine Tanrı'nın kendisini koruyacağınainancının tam olduğunu söyleyerek tekneye binmez. Sular iyice yükselir.
İmam artık minarenin en tepesindedir. Bir helikopter yaklaşır.İçindekiler, durumun kötü olduğunu anlatarak , imama helikoptere gelmesi konusunda ısrar ederler. İmam helikoptere binmeyi de reddeder.Bir süre sonra sular iyice yükselir ve imam boğularak ölür.Kendisini ahiretin kapısında melekler karşılar.
Melek: 'Hoşgeldiniz, buyrun...'
İmam: 'Cennete girmek istediğimden emin değilim. İmam: 'Tanrı'ya biraz kırgınım Melek: 'Ne oldu ki?..İmam: 'Ben hayatımı ibadet ederek geçirdim, insanlara hep iyilik yaptım, günahtan uzak durdum. Yaşadığım köyü sel bastı, herkes kaçtı ama Tanrı'nın beni kurtaracağınainandığımdan ben kaldım. Görüyorsunuz ki şimdi burdayımTam bu sırada yukarıdan Tanrı'nın sesi duyulur. 'Salağa, iki tekne, bir helikopter gönderdik..Böylesine geri zekâlının benim katımda da yeri yoktur..'Yukardaki fıkrayı benim milletime uyarlamaya kalkacak olursak muhtemelen Tanrı o gün geldiğinde bu ülke insanlarına şöyle seslenecektir ;Bu salaklara, örnek alsınlar ve onu izlesinler diye Mustafa Kemal Atatürk'ü gönderdim. Müsibetlerden kurtuluş yolunu, onun eliyle bunlara göstermeye çalıştım.Ama onlar halâ cami minaresinden medet umuyorlar isebenim katımda da yerleri yoktur . :)

2 yorum:

bluerussian dedi ki...

Dear Mr. Mustafa, I must thank you for your visit to my blog, and for your kind comment (after two minutes of resarch, I found the translation). I'm very sorry, but I don't understand your language, so I couldn't, unfortunately, read your blog. But, as most people say, "one image values more than a thousand words", so I give you my congratulations for your blog.

Greetings from Portugal!

Sofy dedi ki...

peço desculpa mas eu nao percebo a tua lingua mas te desejo um

happy new year

one kiss